به وبسایت مهندسان مشاور سویول سازه صنعت خوش آمدید

درباره ما

مهارت ها، راهنمایی ها و منابع مورد نیاز برای ایجاد یک تفاوت بزرگ در عملیات تماس با مرکز خود داشته باشید که می تواند منجر به یک تفاوت بزرگ شود

برچسب‌ها

آبنگاری اجزای سد،سدسازی،فونداسیون سد،سرریز سد،سازه های آبی اولین معمار ایرانی بتن تجاری راهسازی،امولسیون،قیر اصلاح شده پلیمری، ‌Microsurfacing،Chipseal‌ روسازی روسازی راه،روسازی راه چیست،زیر لایه اساس، لایه زیرسازی،مصالح، روسازی آسفالتی ، روسازی بتنی،راهسازی ساختمان سازمان بین المللی هیدروگرافی سازمان نقشه برداری کشور سازه سدسازی سویول سازه صنعت صنایع طراحی انواع سازه طراحی سازه عمران فرآیند طراحی سازه فناوری ساختمان ضدزلزله،مقاوم سازی سازه،زمین لرزه،مهندسی زلزله، کامپوزیت فیبر کربن مالی متاورس،متاورس دبی،نقشه برداری،خرید ملک، پلتفرم NFT،شهر مجازی مبتنی بر نقشه واقعی،سویول،توپوگرافی مصالح ساختمانی،مقاومت سایشی بتن،روسازی جاده‌ها ، سازه‌های دریایی، ربات‌های بتن‌پاش،الیاف فولادی،الیاف بتنب معماری معماری قدیم معماری قدیم،سازه های آبی شوشتر نقشه برداری نقشه برداری،مقیاس در نقشه برداری،نقشه های ناوبری،نقشه های توپوگرافی،قشه های کاداستر،مقیاس های خطی،مقیاس های ترسیمی،صنایع معماری،صنایع عمران،نقشه کشی نویز محیطی،نقشه برداری،ناسا،نقشه،سرویس لرزه‌نگاری سوئیس،ETH Zurich،SED،ساختارهای ژئولوژیکی زمین نکات مهم در طراحی سازه هیدروگرافی پروژه های عمرانی ژئودزی کلاسیک

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مهندسان مشاور سو یول با کادری متخصص وبا تجربه در طراحی،نظارت و اجرای پروژه های عمرانی و توسعه ‌زیربناهای کشور آماده ارائه خدمات فنی و مهندسی در سرتاسر ایران عزیز می‌باشد.

026-34206887 | 0912-2637393

مقیاس چیست ؟ آشنایی با انواع مقیاس ها در نقشه برداری

مقیاس چیست ؟ آشنایی با انواع مقیاس ها در نقشه برداری

مقیاس ها در نقشه برداری و ترسیمات زمین های واقعی مورد استفاده قرار می گیرند، شما با استفاده از یک مقیاس می توانید ترسیمات یک زمین واقعی را روی کاغذ رسم کنید و نقشه ای از زمین در مقیاس کوچکتر تهیه کنید، مبقیاس دارای انواع متفاوتی می باشد ، برای مثال برخی از نقشه را می توان نقشه تمامی جهان معرفی کرد که از مقیاس متفاوت و برخی از مقیاس ها را می توان مقیاس زمین های بسیار کوچک و چند متری معرفی کرد.

مقیاس چیست ؟

مقیاس ها معیار های اندازه گیری با کاربرد بسیار بالا  هستند که در نقشه برداری و ترسیمات واقعی بر روی زمین ها مورد استفاده قرار می گیرند، شما می توانید در ترسیمات واقعی از این مقیاس ها برای ایجاد یک نقشه از تمامی محل های مورد نظر خود استفاده کنید. در تعریف لفظی مقیاس را می توان به صورت زیر تعریف کرد :

مقیاس نقشه رابطه بین یک واحد طول روی نقشه و طول مربوط روی زمین می باشد.

در معنای این تعریف می توان گفت مقیاس واقعی هر نقشه رابطه ای است که بین واحد ترسیمات یک نقشه و واحد مقدار طول های واقعی بر روی زمین های واقعی می باشد، زمانی که یک مهندس قصد ترسیم نقشه یک مکان را دارد به صورت دقیق از طول و عرض مکان و ارتفاعات مکان میزانی را تهیه می کند، سپس با کوچک کردن این میزان به حدی که بتوان آن را در یک نقشه شکل داد ، نقشه برداری می کند و یک مقیاس را برای نقشه تعیین می کند، شما زمانی که طول بیان شده را در مقیاس ضرب کنید به راحتی می توانید میزان طول واقعی زمین را دریافت کنید.

در تعریف دیگر مقیاس را می توان فاصله دو نقطه با یکدیگر روی نقشه تا فاصله دو نقطه با یکدیگر روی زمین واقعی معرفی کرد، برای مثال اگر فاصله واقعی روی یک زمین حدود 400 متر باشد شما می توانید از مقیاس برای کوچک کردن این میزان و نمایش آن در نقشه استفاده کنید، با توجه به محاسبات برای نمایش این مقیاس با 4 سانتی متر بر روی نقشه می توان مقیاس را 1000 بر روی 1 معرفی کرد.

مقیاس در نقشه برداری

انواع مقیاس برای استفاده در نقشه های متفاوت :

 • نقشه های موضوعی
 • نقشه های کلی
 • نقشه های ناوبری
 • نقشه های توپوگرافی
 • نقشه های سری
 • نقشه های کاداستر
 • نقشه های معمولی

برای هر کدام از نقشه های ذکر شده شما می توانید از انواع مقیاس استفاده کنید، اما مقیاس ها در نقشه برداری متفاوت می باشند و برای برخی از مقیاس ها در نقشه برداری همخوانی وجود دارد، یعنی شما نمی توانید از یک مقیاس متفاوت دیگر برای نقشه برداری استفاده کنید، زمانی که همخوانی بین نقشه و مقیاس وجود داشته باشد استفاده درست از مقیاس تعیین شده می باشد و بهتر است که شما از مقیاس دیگری برای نقشه برداری استفاده نکنید.

 برای مثال در برخی از نقشه ها از مقیاس کوچک، در برخی دیگر از نقشه ها از مقیاس های بزرگ،مقیاس های کوچک مایل به اینچ و انواع مقیاس های بزرگ مایل به اینچ استفاده می شود. این مقیاس ها به صورت همزمان می توانند به جای یکدیگر نیز استفاده شوند، اما کاربرد هر کدام از آنها برای برخی از نقشه ضروری و مناسب می باشد.


انواع مقیاس  :

مقیاس های نقشه برداری را می توان در 3 دسته اصلی زیر تقسیم بندی کرد :

 • مقیاس های توصیفی
 • مقیاس های عددی
 • مقیاس های خطی و همچنین مقیاس های ترسیمی

تعریف مقیاس های عددی :

مقیاس های عددی دسته ای از مقیاس های دقیق می باشند که می توان از آنها در نقشه برداری استفاده کرد، تمامی افراد نسبت به این مقیاس ها دارای شناخت بسیار بالا می باشند زیرا در دوران تحصیلی این مقیاس ها در واحد جغرافیا برای شما توضیح داده می شوند.

مقیاس های عددی در انواع مقیاس از ساده ترین نمونه ها معرفی می شوند، و شما می توانید از آنها همیشه و همه جا استفاده کنید، اگر دقت داشته باشید متوجه این موضوع خواهید شد که مقیاس های عددی در دوران دبیرستان و راهنمایی دوران تحصیلی با حرف N برای شما نمایش داده شده اند.

حرف N  برای نمایش اندازه واقعی اجسام و اندازه ترسیمی آنها بر روی کاغذ می باشد، برای مثال اگر شما نقشه یک خانه را تهیه کنید ، در قسمت پایین نقشه برای شما یک عدد به عنوان مقیاس نقشه نمایش داده می شود، همچنین در طول نقشه عددهایی با میزان سانتی متر یا میلی متر برای هر دیوار و… نمایش داده می شود، شما برای به دست آوردن میزان طول واقعی دیوار ها و زمین ها می توانید عددهای نمایش داده شده در نقشه را در مقیاس ضرب کنید تا میزان واقعی به شما نمایش داده شود.

تعریف مقیاس توصیفی  :

مقیاس های توصیفی در نقشه برداری یکی از کاربردی ترین انواع مقیاس شناخته می شوند، شما می توانید از این مقیاس برای نقشه برداری در تمامی زمین ها و خانه استفاده کنید، بسیاری از افراد نسبت به این مقیاس در انواع مقیاس آشنایی کافی را ندارند اما برای تعریف این مقیاس در یک تعریف لفظی می توانید از تعریف زیر استفاده کنید:

مقیاس توصیفی به نسبت طول یک خط بر روی هر نقشه ترسیمی و طول همان خط بر روی زمین واقعی گفته می شود.

مقیاس های خطی یا ترسیمی :

مقیاس های خطی یا ترسیمی به عنوان یکی از پرکاربردترین انواع مقیاس در تمامی نقشه ها وجود دارد، زمانی که شما زیر نقشه را مشاهده می کنید، یک نمودار خواهید دید که نشان دهنده مقیاس می باشد، در نمودار از طرف چپ به راست شما درجه بندی را دریافت خواهید کرد، هر درجه بندی ممکن است با سایز های مختلفی به عنوان یک مقیاس وجود داشته باشد که شما با توجه به عدد مقیاس نسبت به نوع آن اطلاع پیدا خواهید کرد.

تعریف اصلی مقیاس های ترسیمی :

مقیاس ترسیمی به مقیاسی گفته می شود که نمایش دهنده میزان فاصله واقعی تا فاصله ترسیمی بر روی نقشه به صورت تصویری همراه با درجه باشد.

نقشه برداری ترسیمی

مقیاس های ترسیمی چگونه ترسیم می شوند ؟

برای ترسیم مقیاس های ترسیمی در انواع مقیاس شما باید یک پاره خط را به 10 قسمت مساوی تقسیم کنید، هر قسمت باید از اندازه بسیار مساوی و برابر نسبت به قسمت دیگر برخوردار باشد به صورتی که با دید چشمی تفاوتی بین مقیاس ها در هر واحد وجود نداشته باشد.

سپس از طرف چپ به راست شما شروع به نمایش مقیاس ها خواهید کرد، از تفاوت این مقیاس با انواع مقیاس های دیگر می توان به ایجاد یک ریتم خاص در مقیاس اشاره کرد، برای مثال اگر شما در چاپ نقشه با مشکلی روبرو شوید یا نتوانید مقیاس های عددی و توصیفی را به صورت دقیق نمایش دهید، هر فردی که نقشه را مطالعه کند با دیدن مقیاس ترسیمی می تواند میزان دقیق مقیاس های عددی یا توصیفی را به دست آورد.

کاربرد انواع مقیاس در نقشه برداری

 تصور داشته باشید که قصد ترسیم یک قاره را بر روی نقشه داشته باشید، می توانید با ترسیم یک نقشه با مقیاس عددی بسیار بزرگ قاره را نمایش دهید، ترسیم نقشه باید به گونه ای باشد که با ضرب هر عدد در مقیاس اندازه واقعی قاره نمایش داده شود.

شما با استفاده از انواع مقیاس می توانید نقشه های مختلف را با سایز های مختلف برای مکان های مختلف ترسیم کنید، از ترسیم نقشه یک خانه بسیار کوچک، نقشه یک شهر، نقشه یک کشور تا نقشه یک قاره را شما می توانید با استفاده از مقیاس طراحی کنید.

شما از انواع مقیاس می توانید برای نقشه کشی در نواحی مختلف حتی مناطقی که دارای غلظت، پستی بلندی؛ ارتفاع و… هستند نیز استفاده کنید، البته باید دقت داشته باشید که استفاده از مقیاس های متفاوت به داده های نقشه شما نیز بستگی دارد و شما باید به داده توجه بسیار زیادی داشته باشید.

کاربرد انواع مقیاس ها در دنیا :

از انواع مقیاس ها در دنیا برای کار های بسیار زیادی مانند نقشه برداری، صنعت های مختلف مانند صنایع معماری، صنایع عمران ، نمایش تصویر کوچک ها تا مکان های بسیار بزرگ، نمایش چشم انداز های مختلف در تمامی جهان بر روی نقشه و… استفاده می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
لیست علاقه مندی ها 0